Kvalitní podzim života

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Star activeStar activeStar activeStar activeStar active
 

Pořízení nového televizoru je v dnešní době pro mnohé jistě velkým zásahem do rodinného rozpočtu a proto je nutné vybírat pečlivě, abychom předešli později zbytečným zklamáním zároveň zbytečně neutráceli za funkce, které vlastně nikdy nevyužijeme.
Před samotným nákupem je tedy nutné rozhodnout se, k jakému účelu televizi budeme potřebovat. Dnešní trh je nasycen televizory různých značek s různými pro mnohé záhadnými parametry, které jsou označovány záhadnými zpravidla z anglického jazyka odvozenými zkratkami. Na co se tedy před koupí zaměřit?

 

Rozměry TV

V první řadě velikost TV. Dnes jsou všechny moderní televizory opatřeny širokoúhlou obrazovkou, jejíž rozměry jsou udávány zpravidla v palcích.  Pro jednoduchý převod úhlopříčky pak můžeme použít tabulku:

palce cm   palce cm
15 38,1   23 58,42
17 43,18   24 60,96
18 45,72   27 68,58
19 48,26   30 76,2
20 50,8   32 81,28
21 53,34   40 101,6
22 55,88   41 104,14

 

 

Z uvedené tabulky tedy můžeme vycházet při výběru TV, ovšem nesmíme zapomenout, že se jedná o rozměr samotné obrazovky a pokud bychom televizor chtěli umístit například do přesně vymezeného prostoru mezi nábytkem, je k němu nutno připočítat nějaký rámeček a nutné místo na odvětrání. Pokud jsme tedy zvolili nejlepší rozměr, můžeme přistoupit k valšímu prarametru a tím je rozlišení obrazovky.

 

Rozlišení obrazovky

Rozlišení obrazovky znamená, z kolika bodů (pixelů) se skládá samotný obraz na obrazovce. Je logické, že čím více bodů obraz obsahuje, tím kvalitnější a ostřejší bude. Na druhé straně si ovšem musíme uvědomit, že pokud bude televizor používán jen k sledování televizního vysílání v místech, kde je špatně dostupný signál s plným rozlišením, plně vystačíme s rozlišením nižším. Dnes se tato rozlišení zpravidla označují jako Full HD - plné rozlišení, případně HD ready - toto označení značí, že sice televizor zvládá zobrazit i signál s vysokým rozlišením, ovšem ten bude upraven pro zobrazení na použité obrazovce s nižším rozlišením.

Tedy pokud sledujete filmy z DVD nebo Blu-ray, případně máte dobře dostupný kvalitní HD televizní signál, bude lepší volbou Full HD, stejně to pak platí i pro případ, že budete chtít televizor s internetovými funkcemi - o tom ale později. Zároveň platí, že Full HD bychom měli volit pro televizory s větší úhlopříčkou.

 

Typ obrazovky

Dnešní běžné moderní obrazovky jsou označovány jako Plasma, LCD nebo LED. Vždy se jedná o konkrétní technologii obrazovky. Velice jednoduše řečeno - Plasma znamená, že obraz je vytvářen pomocí tisíců miniaturních buněk, které vyzařují světlo. Plasma tedy dokáže zobrazit velice kvalttní obraz s vysokým kontrastem - poměrem černé proti bílé barvě. Na druhé straně se plasmové obrazovky vyznačují celkem vysokou spotřebou. Princip LCD obrazovky je podobný jako například běžné LCD displeje známe z kalkulaček. LCD je proto nutné prosvítit z pozadí vhodným osvětlením. Běžně se k tomu využívá dvojice malých zářivek, modernější TV však k prosvětlení používají LED diody, které mají nízkou spotřebu a díky svému rozložení pod obrazovkou a inteligentnímu řízení jasu podle právě zobrazovaného obrazu umožní dostáhnout podobné kontrastní poměry jako Plasma.  Z uvedeného je patrné, že v případě LCD a LED se jedná o stejnou technologii, která se liší pouze zvoleným typem podsvětlení LCD obrazovky. LCD se pak rovněž vyznačují mnohem menší spotřebou, v případě LED spotřeba dále klesá. 

Jak jsem naznačil, dalším prarametrem obrazovky je kontrast, zobrazovací frekvence a pozorovací úhly. Dále pak jas a časová odezva. V případě prvních parametrů obecně platí, že čím vyšší, tím lepší. Je to dáno tím, že čím více obrazovka svítí a čím větší je rozdíl mezi černou a bílou, tím je obraz jasnější a viditelnější i za denního světla a tudíž méně unavuje oči. Vždy je lepší oba parametry lehce stáhnout v nastavení TV tak, aby byl obraz příjemný, než muset sledovat televizi při zataženém okně. Stejně tak pozorovací úhly znamenají odkud - z jakého bočního úhlu bude obraz ještě dobře viditelný ve správných barvách.

Časová odezva - toto zaklínadlo je vhodné sledovat především pokud chceme hrát na televizoru počítačové hry. Znamená totiž, jak rychle se obraz překresluje. Pro jednoduché vysvětlení - pocit pohybu obrazu je dán tím, že se nám zobrazuje 25 statických obrázků každou vteřinu, kdy nedokonalost oka slije tyto obrázky do plynulého pohybu. Čas odezvy znamená, za jak dlouho je obrazovka schopna provést změnu jednoho obrazu na druhý. Nízká časová odezva je tedy vhodná především pro hráče her, kteří potřebují překreslovat 60 a více obrázků za vteřinu. Při nízké časové odezvě pak může při rychlých pohybech obrazovka nestíhat překreslovat obrázky a obraz bude rozmazaný. Ideální běžná časová odezva je 5 - 8 ms. A totéž platí pro obnovovací frekvenci - čím více obrázků za vteřinu umí obrazovka zobrazit, tím kvalitnější obraz pro hráče bude.

 

Tuner

Televizní tuner je často opomíjeným parametrem při správné volbě TV. Při tom tuner rozhoduje o možnostech použití televizoru pro příjem vysílání. Dnes jsou dostupné televizory s různými tunery, díky nimž můžete naladit různé druhy vysílání od běžného pozemního signálu, přes speciální kabelové signály po třeba satelitní vysílání.

Nejjednodušší a základní tuner umožní po připojení antény přijímat dnes běžný televizní digitální signál. Tento tuner je označován jako DVB-T. V současnosti je digitální vysílání provozováno právě na standardu DVB-T nicméně vzhledem k chystané změně vysílání je vhodné pořídit si televizor s modernějším tunerem označovaným jako DVB-T2. Vyhnete se tím problémům při chystaném přechodu na modernější standard vysílání.

Dalším hojně rozšířeným tunerem je DVB-C kde písmenko C značí kabel - z anglického Cable. Je to tuner potřebný pro příjem kabelového vysílání. Pokud ovšem máte set-top box od svého kabelového operátora, teoreticky se bez tohoto tuneru obejdete. Na druhé straně je vhodné zvážit, zda by nebylo vhodné pořídit si televizor s tímto tunerem pro příjem nekódovaných programů kabelové televize. A pokud rovněž vyberete televizor se slotem pro modul dekódovací karty, můžete se tak naprosto zbavit kabelového set-top boxu i s ovladačem a veškeré funkce a kabelové programy tak ovládat jediným ovladačem televizoru. Ovšem je nutné předem se poradit se svým kabelovým operátorem, zda poskytuje CA modul s kartou pro použití v TV a rovněž zda vámi zvolený model TV bude s jejich CA modulem kompatibilní.

Posledním tunerem bývá DVB-S - jak jistě mnozí tuší - tuner satelitní. Pokud váš televizor tento tuner obsahuje, stačí k němu připojit přímo satelitní anténu a nepotřebujete tak žádný další satelitní přijímač. Jako v případě tuneru televizního pozemního vysílání je opět výhodnější volit modernější tuner DVB-S2. A pokud televizor obsahuje slot pro modul s dekódovací kartou, můžete pak přijímat i kódované programy některých poskytovatelů. Opět platí, že je vhodné se předem informovat, zda daný model televizoru spolupracuje s modulem konkrétního poskytovatele satelitních kanálů.

 

SMART nebo 3D

Další moderní zaklínadla u nichž často široká veřejnos nemá velké povědomí. Tak tedy SMART označení znamená, že TV má některé internetové funkce. Zpravidla se jedná o přehrávání některých internetových kanálů, přístup na sociální sítě, internetové telefonování a podobně. Rozsah a složení techto funkcí se liší podle jednotlivých výrobců i modelů a proto je nutné se na ně u prodejce informovat podle konkrétního modelu TV.

3D - tato funkce umožní zobrazit prostorový obraz. Pro plnohodnotný prostorový dojem je pak nutné mít dostupný i plnohodnotný 3D obsah, nejčastěji na 3D Blu-ray, případně na nějakém externím úložišti. Většina 3D TV sice podle výrobců umí konvertovat do 3D i běžné televizní vysílání, ovšem pravdou zůstává, že se nejedná o plnohodnotné 3D zobrazení. 3D technologie se pak dále dělí na aktivní a pasivní, podle typu zpracování. Zkráceně řečeno, v současnosti někteří výrobci opouštějí aktivní technologii, které vyžaduje složité elektronické brýle ke správnému 3D zobrazení a přecházejí na pasivní technologii, kde jsou použitelné jednoduché brýle opatřené polarizačními filtry. Je udáváno, že pasívní technologie přes veškerá omezení s rozlišením HD obrazu působí pro lidské oko příjemněji a oči tolik neunavuje.

 

Závěr

Přestože se mnohým může zdát článek nepřehledný a složitý, pravdou je, že jsou zde uvedeny v základech jen některé důležité parametry pro rozhodování při koupi TV.

Jednoduše platí - pokud budeme pořizovat televizi své babičce, která ji má jen na sledování oblíbených TV pořadů, jako první parametr zhodnotíme velikost s ohledem na rozměry bytu a babiččin zrak. V závislosti na tom pak budeme volit i rozlišení obrazovky, kdy asi plně vystačíme s HD ready.  Jako další parametr - typ obrazovky pro menší televirzory díky kontrastním vlastnostem a spotřebě budeme volit LED TV. Ostatní funkce pak můžeme s klidnou duší vypustit.  Pokud ovšem budeme televizor pořizovat sofistikovanému dědečkovi, je vhodné vždy zvážit další funkce, které by mohl využít.

 

 

Komentáře  

# Tuner DVB-T2Karel Jindra 2016-05-18 11:56
Dobrý den.Chtěl bych jenom upozornit že tuner DVB-T2 musí podporovat kodek H.265/HEVC a to se u nových TV moc neuvádí.Dnes se uvede že TV má
DVB-T2 ale že podporuje pouze kodek H.264 a že v
budoucnu s touto TV vysílání nenaladíte to už
nikdo nenapíše.
Jindra.
Odpovědět