Kvalitní podzim života

Člověk má čtyři druhy potřeb. Kromě biologických, psychologických a sociálních jsou zde i potřeby spirituální (duchovní). Nemusí se nutně jednat přímo o náboženství. Mezi duchovní potřeby patří například poznání smyslu života, případně utrpení a jiných existenciálních otázek (otázka „proč?“), blízkost, naslouchání, přijetí druhými, respekt, vztah k sobě, k druhým, k životu,  ke smrti a umírání, otázka posmrtného života.
Služba pastorační péče nabízí blízkost, porozumění, naslouchání, rozhovory o duchovních otázkách apod. V žádném případě není o náboženském nátlaku (náboženské otázky jsou řešeny pouze v případě zájmu a vždy s respektem k vyznání konkrétního člověka). Je určena jak lidem věřícím, tak i nevěřícím. Lidem, kteří řeší existenciální otázky. Nemá za cíl zodpovědět všechny tyto otázky, ale je spíše podporou v hledání odpovědí, reflexí životních postojů. Případně může být jen o pouhém vyslechnutí a sdílení vlastních pocitů i chvíli ztišení. Jedná se tedy o doprovázení v určitých životních situacích, které mnohdy nejsou jednoduché. Při rozhovorech je zachovávána diskrétnost a bez souhlasu dotyčného člověka nejsou žádné informace šířeny dál.
Pro lidi věřící může pastorační péče spočívat ve společné modlitbě, případně rozhovoru o věcech týkajících se víry. Tato nabídka samozřejmě platí i pro lidi hledající, kteří třeba o těchto otázkách nikdy nepřemýšleli a měli by zájem se o nich něco dozvědět, včetně obsahu křesťanské víry.
Služba je poskytována klientům pečovatelské služby Kvalitní podzim života, z. ú. v rámci poskytované péče za dobrovolný příspěvek organizaci. Je určena jak klientům, tak po domluvě i pozůstalým klienta v případě jeho úmrtí.

 

Bc. Matouš Zemek, DiS.


Pastorační a sociální pracovník, který vystudoval na Evangelické teologické fakultě obor Pastorační a sociální práce a  Jabok – vyšší odbornou školu sociálně pedagogickou a teologickou. V současnosti pracuje v pečovatelské službě Kvalitní podzim života, z. ú. jako sociální pracovník. Pochází z Příbrami, kde vyrůstal v početné rodině (má tři bratry a sestru). V současnosti bydlí v Praze se svou manželkou a synem. Jeho životní postoje se odvíjí od křesťanského vyznání (je členem římskokatolické církve). Mezi jeho zájmy patří práce s lidmi, četba a psaní (převážně fantasy literatura), hudba, křesťanský rap (který se sám snaží produkovat). Snaží se na sobě pracovat a neustále se zlepšovat ve všem, co dělá.
Kontakt:
Tel.:     774 474 116
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.